Aile Destek Hizmeti / Gönüllü Ailelik

Gönüllü Ailelik Nedir?

Gönüllü aile olduğunuzda kuruluşta korunma ve bakım altında bulunan çocuklara kuruluş tarafından uygun bulunan dönemler içerisinde kendi ilgi, yetenek ve eğitimleriniz doğrultusunda katkı vermek amacıyla yaptığınız ziyaretlerin yanı sıra uygun bulunan çocukları hafta sonu ya da resmi tatil ve özel günlerde yatılı olarak evinizde misafir ederek hizmet verirsiniz.

Gönüllü Ailelik Hizmetinin Yasal Dayanağı ?

Nasıl Gönüllü Aile Olunur ?

Başvuru ve kabul aşamaları:
1. Bulunduğunuz ildeki Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü veya Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi'ne bizzat başvuruda bulunmanız ilk basamağı oluşturuyor. Kuruluşa vereceğiniz dilekçe ile gönüllü olmak istediğinizi bildirmelisiniz.
2. Gönüllülerle yapılan görüşme ve değerlendirme sonucunda 2-3 haftalık deneme süreci gerçekleşiyor.
3. Kurum tarafından istenen resmi evrakların gönüllülerce teslim edilmesi şart.
4. Gönüllü kimlik kartının çıkması.
5. Sözleşme imzalanması
6. Kurum tarafından belirlenen gün ve saatlerde ziyaretlerin gerçekleşmesiyle birlikte gönüllü anne, gönüllü baba, gönüllü abi ve abla olabilirsiniz.

Gönüllü Ailelikte En Önemli Konular ?

- Her hafta belirlenen gün ve saatte kurumda çocuklarla birlikte olmak ( Haftanın belirli günleri ve geniş zaman dilimine yayılmış ziyaretler şeklinde olması uygundur )
- Çocuklara söz vermemek ve vaatte bulunmamak
- Çocukların yaşantıları, aileleri ile ilgili sorular sormamak
- Çocuklara acıyarak yaklaşmamak (Acıma duygusu yerine daha yapıcı, olumlu duygularla ziyaretler gerçekleştirilmeli)
-Çocuklara yönelik fotoğraf ve kamera çekimi yapmamak
- Hiçbir çocuğu ayırmadan hepsi ile eşit ilgilenmek
- Kurumun düzen ve tertibine direk müdahale etmemek

Nasıl Koruyucu Aile Olunur?

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yapılır. Müdürlüğün ilgili uzmanlarınca aşağıdaki süreç takip edilir:
- Başvuru
- İnceleme ve onay
- Uygun çocukla eşleştirme ve uyum aşaması
- Çocuğun teslimi
- Sözleşme imzalanması
- İzleme ve denetim

Koruyucu Ailelere Yapılan Ödemeler

Koruyucu ailelere koruyucu aile yanına yerleştirilen çocukların bakım, eğitim ve yetiştirilmelerine ilişkin harcamalara karşılık olmak üzere çocuk başına çocuğun (varsa) engellilik ve yaş durumuna göre değişkenlik gösteren miktarlarda aylık net ödeme yapılır. Ayrıca koruyucu aileye yılda bir kez çocuğun eğitim masrafları karşılığı 3 katı tutarında ve yılda iki kez giyim masrafları karşılığı 2 katı tutarında ödeme yapılmaktadır. Bunun yanısıra, aylık okul servis ücretleri, meslek edindirme ve sınavlara hazırlık kurs ücretleri için de yıllık belirlenen tutarlarda ödemeler yapılmaktadır.Koruyucu Aile Aylık Ödeme Miktarları için tıklayınız !